Alacak Tahsilatı

Ticari alacak tahsilatı, aldıkları mal veya hizmetler karşılığında ödeme taahhütlerini yerine getirememiş şirketlerden gecikmiş ödemelerin tahsilatıdır. Gecikmiş ödemeler, hızlı ve doğru şekilde ele alınamadığında; nakit akışınızı, cironuzu, kredi notunuzu ve hatta şirketinizin itibârını olumsuz etkileyerek işinize ciddi zarar verebilir. Bu gibi durumlar ortaya çıktığında, sorunu çözmek ve hukuki boyuta taşımak için etkili bir kredi yönetim stratejisinin uygulanıyor olması önemlidir.
Gecikmiş ödemeler söz konusu olduğunda genel uygulama güvenilir bir üçüncü parti alacak tahsilatı kurumunun devreye girmesidir. Alacak tahsilatı, özellikle uluslararası pazarlarda zor hâle gelebilir. Bu nedenle, en iyisi her zaman hızlı hareket etmek, eğitimli ve deneyimli tahsilat uzmanlarıyla çalışmaktır.
Cangrups alacak tahsilatı bölümünün gecikmiş ticari faturaları tahsil etmekteki başarısı uzun yıllara dayalı uzman borç tahsilatı tecrübesinden gelmektedir. Öncelikli amacımız, mümkün olan en kısa sürede ödemenin tamamını almaya çalışırken müşterinizle olan ilişkinizi de korumaktır.

GEÇ ÖDEME YAPANLARLA İLGİLİ KONTROLÜ SAĞLADIĞINIZDAN EMİN OLUN

Geç ödemeler günlük iş hayatında sıkça rastlanan bir durumdur ve genelde nakit akışında sorun yaratır, kıymetli zamanınızdan çalar ve kâr marjlarına zarar verir.
Bu nedenle, gecikmiş alacakların yönetimi ve gecikmelerinönünü almaya çalışmak asıl işinize odaklanabilmenize ve verimliliğinizi arttırabilmenize yardımcı olur. İş hayatının gerçeklerinden biri olarak kabul edilmiş olsa da gecikmiş ödemelerin önüne geçebilmek ve onlarla başa çıkabilmek için uygulanabilecek bazı taktikler vardır.

 

Ödemelerin Gecikeceğine Dair Sinyallere Dikkat Edin

Ödemelerin gecikeceğine dair bazı işaretler çok daha erken aşamalarda belirgin hâle gelebilir. Dikkat edilmesi gereken bazı sinyaller şunlardır;
. Ticari referans isteklerinde artış
. Siparişlerde ani artış veya azalış
. Artan sorgulamalar/anlaşmazlıklar
. Çalışan sirkülasyonunun artması
. Mazeretler ve potansiyel nezaketsizlikler
. Ödemelerin yavaşlaması, durması veya çeklerin karşılıksız çıkması
. İade postalar
. Muhattap bulunamaması
Unutmayın, müşterileriniz bu sinyallerden herhangi birini veriyorsa acil harekete geçmek çok önemli bir fark yaratabilir.

10 Adımda Geciken Ödemeleri Önlemek ve Yönetmek

Tüm sağlam kuruluşlar sağlam kredi yönetim politikalarına sahiptir. Geciken ödemeleri önlemek ve yönetmek için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:
1. Kiminle ticaret yaptığınızı bilin: Doğru kuruluşla ticaret yaptığınızdan emin olun. Şirket antetli kağıdında bulunan iletişim bilgileri buna dair doğru bir başlangıç noktası olabilir. Çekler, faturalar ve müşteriye ait diğer tüm kurumsal belgelerdeki adres ve iletişim bilgilerinin aynı olduğunu kontrol edin.
2. Kredi itibar kontrolleri: Gerekli kredi itibar kontrollerini yapmanın yanında yeni müşterilerinizden temel bilgiler istemeye çekinmeyin. Böylece alacağınız kredi riskinin ticari geçerliliği hakkında daha doğru bir değerlendirme yapabilirsiniz.
3. Anlaşma şart ve koşullarınız net olsun: Ticarete başlamadan önce yeni müşterinizin anlaşma şart ve koşullarınızı net olarak anladığından emin olun. Örneğin, ödeme şartlarını faturalama aşamasında eklemek çok geç olabilir.
4. Kredi şartlarını ve limitlerini doğru belirleyin: Müşterinizin iş ve finansal geçmişiyle ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak, kredi şart ve limitlerinizi doğru belirlemenizde yardımcı olabilir. Bunu alacak sigortası ile ya da yeni müşterinizin kredi itibarıyla ilgili kontroller yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Net ödeme şartları belirleyerek bu şartların müşteriniz tarafından kesinlikle anlaşıldığından emin olun.
5. Kredi kontrol süreciniz çok sağlam olmalı: Tamamen belgelenmiş bir kredi kontrol süreciniz olduğundan emin olun. Satış vadelerinizi izleyin ve alacak hesaplarınızın kontrolünüzde olmasını garantilemek için sorumlu kişileri ve detaylı olarak atılacak adımları belirleyin.
6. Düzenli iletişimde olun: Kibar, profesyonel ve sürekliolun. Düzenli iletişimde olun ve terminlerinize sadık kalın.
7. Proaktif olun: Birşeyin ters gitmesini beklemeyin. Müşterinizle ödeme vadesi gelmeden iletişime geçin ki herhangi bir soru işareti veya ödeme problemi kalmasın.
8. Takipte olun: Bir ödeme geciktiğinde müşterinizle hemen iletişime geçerek verdiği sözü tutacağından emin olun.
9. Çeklerden kaçının: Müşterilerinizden, ödemelerini elektronik transfer veya otomatik ödeme ile yapmalarını rica edin. Mümkün olduğu kadar çek ödemelerini beklemekten kaçının.
10. Her zaman üçüncü taraf bir alacak tahsilat kurumu ile temasta olun: İşler ters gittiğinde başvurabileceğiniz bir kurum olsun. Üçüncü taraf bir alacak tahsilat kurumu borçlunuz için de ciddiyetinizin bir göstergesidir.

Dünya genelinde tahsilat uzmanları hizmetinizde

Dünya çapında 500 ticari alacak tahsilatı uzmanımızla, ticari ilişkilerinizi riske atmadan alacaklarınızı tahsil etmek için gerekli tüm donanıma sahibiz. İşine kendini adamış tahsilat uzmanlarından oluşan ekibimiz birçok sektör ve pazarda kapsamlı tahsilat bilgileriyle gecikmiş ödemelerinizi hangi durumda olursa olsun tahsil etme konusunda deneyimli.

Uzman deneyimi
Uzmanlığımız şirketler arası ticari alacaklar üzerine odaklandığı için hangi pazarda olursa olsun alacak tahsilatınızın en etkili şekilde yapılmasını garantileyen bilgi ve tecrübeye sahibiz.

Küresel ticaret bilgisi

Euler Hermes Grubu’nun bir parçası olarak küresel çapta iş dünyasına ait en güncel bilgilere erişimimiz var. Bu da, bize, alacaklarınızla ilgili diğer tahsilat kurumlarının farkına bile varamayacakları bilgi ve kişilere ait anahtar ipuçlarını tespit etme olanağı sağlıyor. 7 gün 24 saat dünya çapında 40 milyon şirkete dair birinci elden ve güncel bilgiler sunan  Kredi İstihbarat servisimiz bilgi çemberimizi önemli ölçüde genişletiyor.

Küresel Tahsilat Ağımız

Küresel tahsilat ağımız, tahsilat hizmetlerimizi dünya genelinde sunmamıza imkan verir. Yerel pazarlara yönelik bilgi birikimimiz ve deneyimimizle müşterilerimize yasal süreçler öncesinden sonuna kadar her adımda en iyi hizmetleri vermeye hazırız. Birçok lisanda müzakereler gerçekleştirebilir ve herhangi bir ülkenin yerel yasal sistemindeki zorluklarla başa çıkabiliriz.

Finansal güç ve istikrâr

Alacak tahsilat kurumunuz olarak sizin adınıza düzenli şekilde önemli miktarlarda tahsilatlar gerçekleştirirken, Euler Hermes Grubu’nun bir parçası olarak size daha uzun soluklu bir ortaklık için gerekli güvenceyi sağlarız. Bir Allianz şirketi olan Euler Hermes 2,27 milyar euro ciroya ve AA- seviyesinde Standard & Poor’s notuna sahiptir.

YEREL TAHSİLAT HİZMETLERİ

 Tahsilat Hizmetlerinden Kim Faydalanabilir?

​Hizmetlerimizden faydalanmak için yabancı ülkelerle ticaret yapıyor olmanız veya borçlularınızın yabancı olması gerekmez. Euler Hermes Tahsilat bölümü yerel pazarınızda da tahsilat sürecinin her aşamasına yönelik tam kapsamlı hizmet sunar. Yerel borçlularınız için etkili tahsilat çözümlerimizi devreye sokarken çok değerli ticari ilişkilerinizi korumaya da azami önem gösteriyoruz.

 

Nasıl Çalışır?

 Alacak tahsilatı sürecimiz boyunca; mektuptan telefona, e-postadan  ziyaretlere kadar bir dizi iletişim yoluyla tahsilatlarınızı gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Amacımız tüm alacaklarınızı iyi niyetli bir yaklaşım içerisinde tahsil edebilmek. Ancak, yasal süreçlere başvurulması gereken durumlarda da danışmanlık ve aksiyon hizmetlerimizle yanınızdayız.

ULUSLARARASI TAHSİLAT HİZMETLERİ

Tahsilat bölümü uluslararası borçlularınızla ilgili nasıl yardımcı olur?

 

İhracat borçlularınızdan alacak tahsilatı yapmak, lokasyon, zaman dilimi ve lisan bariyerlerinden dolayı çok daha zor olabilir. Ancak, Euler Hermes bu durumu sizin için tamamen zahmetsiz kılıyor. Ofislerimiz ve harici uzmanlarımızdan oluşan ve 130’dan fazla ülkeyi kapsayan entegre Küresel Tahsilat Ağımızla tüm müşteri yönetim ve iletişiminizi yerel ekibimiz vasıtasıyla yürütebilirsiniz.

Nasıl Çalışıyor?

Alacaklarınız, deneyimli Küresel Tahsilat Ağımız tarafından borçlunuzun yakın takibe alınmasıyla izlenir.
Alacak tahsilatı sürecimiz boyunca; mektuptan telefona, e-postadan -pazı pazarlarda- ziyaretlere kadar bir dizi iletişim yoluyla tahsilatlarınızı gerçekleştirmeyeçalışıyoruz.  Amacımız tüm alacaklarınızı iyi niyetli bir yaklaşım içerisinde tahsil edebilmek. Ancak, yasal süreçlere başvurulması gereken durumlarda da danışmanlık ve tahsilat hizmetlerimizi yürütecek yerel avukatlarımızla yanınızdayız.

YASAL TAHSİLAT HİZMETLERİ

Tahsilat Bölümü Yasal Tahsilatlarınızla İlgili Nasıl Yardımcı Oluruz?

Cangrup Tahsilat bölümü borçlularınıza her zaman iyi niyet çerçevesinde yaklaşır. Ancak, yasal işlemlere başvurulması zorunlu hâle gelirse ilk yasal tavsiyelerden yargı ve icra aşamasına tüm süreci yürütebiliriz. Herhangi bir adım atmadan önce karşılaşabileceğiniz her türlü ek masrafla ilgili sizi mutlaka önceden bilgilendirir, masraflarınız ve tahsilat ihtimallerinizi karşılaştırarak tavsiyelerde bulunuruz.
Yasal işlemlerin maliyet ve zaman boyutu ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Herhangi bir adım atmadan önce her zaman; sürecin, maliyetlerin ve tahsilat olasılığınızın farkında olduğunuzdan emin oluruz.

Teklif Al